Sağlık

Jinekomasti Nedir? Oluşumuna Etki Eden Sebepler Nelerdir?

Jinekomasti, erkeklerde meme büyümesi rahatsızlığının adıdır. Terim Yunanca’dan dilimize girmiştir. Kelime olarak, gyne (kadın) ve mastos (meme) kelimelerinin birleşmesinden meydana gelmiştir. Kesin sebebi henüz tıbbın aydınlatamadığı bir konu olup, hormonların düzensizliğinden kaynaklı olduğu düşünülür. Dengesiz bir seyir izleyen hormon seviyeleri, hastalığı genellikle ergenlik çağında belirgin hale getirir.

jinekomasti hastalığı
jinekomasti hastalığı

 

Jinekomasti Hastalığının Hastalar Üzerindeki Olumsuz Etkileri

Fiziksel ve ruhsal sıkıntılar yaratan jinekomasti, sosyal yaşamı olumsuz etkiler. Ergenlik çağında görülen şekli bir kaç yıl içinde, nedeni belli olmaksızın, hormonların dengeye girmesi ile kaybolabilir. Çok büyük sağlık tehditleri içermemekle birlikte bazı durumlarda dikkat edilmesi gereken rahatsızlıklara davetiye çıkarabilir.

jinekomasti
jinekomasti

 

Jinekomasti Hastalığının Çeşitleri

Üç tip jinekomasti hastalığı bulunur. Bunlar; glandüler tipi, mikst tip, lipomatöz tipi jinekomasti rahatsızlıklarıdır. Uzman bir hekimin detaylı muayenesi neticesinde oluşan karar, tipini belirleyerek, tedavinin özelliklerine ve iyileşme sürecine katkı sağlayacaktır. Hekim tarafından yapılan tetkik ve muayenelerle hastanın hangi gruba girdiğini, karşılaştığı rahatsızlıkların gerisinde yatan ana sebebi bulmaya çalışması ile hastalığa ışık tutulmuş olacak, buna göre en uygun tedavi uygulanacaktır.

Jinekomasti İçin Çözümler

Günümüzde bir çok uygulamayla jinekomastinin yarattığı sıkıntılardan kurtulunabilir. Birinci sırada ve kolay seçenek olarak özel giyim malzemeleri kullanmak gelir. Şişkinlik görüntüsünü azaltarak, rahat giyilen ve taşınan bu tip giyim malzemelerinden yararlanılabilir. Direk ya da online satış yapan bir çok mağazadan, atlet, tişört benzeri kıyafetlerle rahatsız eden görüntüden kurtulmak mümkün.

Jinekomasti Nasıl Tedavi Edilir?

Önemli durumlarda jinekomastinin tipine göre cerrahi girişimde bulunularak, rahatsızlıktan tamamen kurtulmak da  mümkün. Salgı bezleri ya da hormon değişikliği ile oluşan tipinde ilaç tedavilerinden yüksek oranlı çözüm sağlanabildiği gibi bazı durumlarda kendinden bir iyileşmede oluşabiliyor.

Bunların dışında son yıllarda kullanılan bir teknik olarak liposuction yöntemi, hafif ve orta dereceli jinekomasti çeşitleri için önerilir. Yoğun büyüme ve sarkıklık olduğu, meme başının küçültülmesi gibi durumların söz konusu olduğu uygulamalarda ise, yeterli değildir. Liposuction, deriye enjekte edilen anestezi ilaçları ile konforlu ve kolay bir uygulamaya imkan verir.

Cerrahi operasyonlara göre daha hafif bir uygulama olup, son yıllarda bir çok jinekomasti hastası tarafından tercih edilmektedir. Cerrahi girişimlerde de son yıllarda kendini gösteren ilerleme, az ve kısa kesiklerle ameliyatın sorunsuz gerçekleştirilmesini, ameliyatın kansız ve minimum ağrı ile tamamlanmasını sağlar. Süre olarak, hastaya ve hastanın rahatsız olduğu bölgenin yapısına göre 45-60 dk arasındadır. Günümüzde modern tıbbın sunduğu yöntemler, gelişen teknolojik uygulamalara bağlı olarak bir sorun olmaktan çıkıp, tedavisi kolaylaşan bir rahatsızlıktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir