Güzellik

Pilates Zayıflatır Mı?

Pilates’in kalori yakma açısından hareketli egzersizlere nispeten düşük etkili bir antrenman olduğu bilinmektedir. Yağsız kas geliştirmenize, onları sıkılaştırmanıza ve duruşunuzu mükemmelleştirmenize yardımcı olsa da, kilo kaybı için gerçekten etkili olup olmadığı hakkında akıllarda soru işaretleri vardır.

Kilo kaybı ve zayıflama söz konusu olduğunda koşu, bisiklet, yüzme gibi kardiyo yoğun egzersizlerin önemli ölçüde daha etkili olacağı doğrudur. Bu kardiyo bazlı rutinler vücut kompozisyonunu değiştirmede genellikle inanılmaz derecede faydalıdır ve kalori harcatarak vücutlardaki yağ içeriğini azaltmaya yardımcı olur. Araştırmalar, pilates uygularken vücudunuzdaki yağ içeriğinin aynı kalacağını, ancak vücudun zamanla çok daha fazla sıkılaşacağını ve gövde ve belin muhtemelen çok daha fazla şekil alacağını göstermektedir. Bu şekilde yorucu kilo verdirici egzersizlere gerek kalmadan da daha zayıf bir beden görünümüne sahip olabilirsiniz. Ancak, sağlıklı bir diyetle veya hatta birden fazla egzersizle birleştirildiğinde, pilates zirve zindelik formunu elde etmek için ideal bir araç olabilir. Kilo kaybına düşük katkısına rağmen, pilates size iyi bir form kazandırabilir. Uzman fitness eğitmenlerine göre, pilates esnekliği artırıyor, güç geliştiriyor ve tüm vücutta kontrol ve dayanıklılığı geliştiriyor. Buna ek olarak, uyum, nefes alma, güçlü bir kas altyapısı geliştirme, vücut koordinasyonu ve dengeyi geliştirme konularına vurgu yapıyorlar.

gym woman pilates stretching sport in reformer bed instructor girl

Pilates kilo vermenize nasıl yardımcı olacak?

1. Vücudu Şekillendirmek

Pilates kaslarınızı sıkılaştırırken aynı zamanda orta bölgedeki yağlardan kurtulmanıza yardımcı olmak için özellikle yararlıdır. Vücudunuz daha şık ve daha zayıf görünmeye başlayacağından, bu kısa vadede de uzun vadede de kilonuzu azaltmadan görünümünüzde fark edilir bir değişime yol açar. Ayrıca kalori yakımı için gerekli olan derin ve etkili solunumu teşvik eder, doku yenilenmesine katkı sağlar.

2. Güç

Pilates, kardiyo vb. gibi uzun ve zorlayıcı rutinleri tamamlamakta zorlanan insanlar için idealdir. Aşırı kilolu ve obez bireyler yorucu egzersizlere ayak uydurmakta zorlanırlar. Pilates ise kas yapınızı güçlendirmeye, dayanıklılık oluşturmanıza ve esnekliğinizi artırmanıza yardımcı olacaktır. Bu aynı zamanda, pilates yaptıktan sonra diğer spor alanlarında ki antrenmanlarınızda da bir verim artışı sağlayabileceğiniz anlamına gelir. Bir süre pilates ile düzenli çalıştıktan sonra çok daha yoğun kombinasyonlara girebilirsiniz. Pilates, yağsız kas kütlesi oluşturur ve vücudunuzu şekillendirirken kalori yakma potansiyelinizi artırmanın ideal bir yoludur.

3. Hareket kabiliyetinin artırılması

Pilates harekete geçmek için harika bir başlangıçtır. Vücudunuz sağlıklı kalabilmek için her gün bir miktar fiziksel egzersiz ister ve eğer buna üşeniyorsanız, pilates harekete geçip egzersizlere başlamak için iyi bir araç olabilir. Dengeyi arttırır, kasları esnetir, vücudu ısıtır ve hem fiziksel açıdan hem de mental açıdan egzersiz yapmaya sizi hazırlar.

4. Zihinsel sağlık ve sürdürülebilirlik

Vücudunuzdaki negatif enerjiden kurtulun. Hem zihniniz hem de bedeniniz bu rutinden faydalansın. Ayrıca pilates yapmak, sizin için fazla kolaysa bile, kendinizi yormadan negatif enerjiyi vücudunuzdan atmanın tadını çıkarın. Pilates böylece benlik saygısını ve kilo kaybı ile ilişkili olan yaşam tarzı bilincini de arttırır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir