Sağlık

Sigarayı Bırakma Sürecinde Yapmamız Gerekenler

Sigarayı bıraktıktan sonra yapılması gerekenler arasında en önemlisi psikolojik bağımlılık duygusunu yenmektir. Sigara bağımlılığının nedenleri arasında ilk sırada yer alan psikolojik bağımlılık, sizi ömür boyu sigara bağımlısı konumunda tutabilecek kadar güçlüdür.
Bünye özellikle uzun süre içilen sigaraya uygun bir düzen kuracaktır. Sigaranın aniden bırakılması bu düzenin birden değişmesi anlamına gelir. Vücudun buna alışması uzun zaman alacaktır. Bu nedenle sigarayı bırakan sigara bağımlıları baş ağrısından, fazla acıkmadan şikayet ederler.

sigarasız hayat mümkün
sigarasız hayat mümkün

Uzmanların yaptığı son araştırmalara göre bu tip durumların çoğu psikolojiktir ve yenilmesi gereken durumlardır. Sigarayı bırakanlar tansiyon problemi de yaşayabilirler. Sigarayı bıraktıktan sonra düzenli beslenmek ve spor yapmak gerekir. Bunlar yapılmadığında tansiyonda ve kiloda farklılaşmalar oluşabilir.

sigarayı bırak
sigarayı bırak

Sigarayı bıraktıktan sonra sigara hakkında fazla düşünmemelisiniz. Kendinizi ödüllendirmeniz gerekiyorsa ödüllendirin. Bazen sigara isteği 3-5 dakika sürer. Bu sürece dayanmayı başarabilirsiniz. Elleri ve zihni meşgul edecek yeni şeyler bulmalısınız. El ve ayaklarınızı oynatın. Kan dolaşımının düzeldiğini ve ten renginin canlandığını farkedeceksiniz. Kendinizi bu tip belirtilerle güçlendirebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir