Güzellik

Sivilcelerle Başa Çıkma Yolları

Ergenlik dönemi veya stresli geçen bir sınav döneminde yüze gelip yerleşen sivilcelerin yaşattığı kısa süreli kâbuslarımız olmuştur. Her ne kadar, sivilcelerle bu gibi dönemlerde yoğun olarak karşılaşılsa da, aslında sivilceler her yaşta ortaya çıkabilir. Hatta bazı kişilerde ki sivilce oluşumunun nedeni hormonal faktörlerdir.

Sivilce
Sivilce

Ciltte bulunan yağ bezlerinin ürettiği sebum maddesinin kıl köklerinde birikmesiyle oluşan sivilceler, aynı zamanda cilt üzerinde tıkanıklık yaparak diğer atıkların birikmesine de neden olurlar. Bu da bakterilerin ciltte çoğalmasına ve ağrılı şişliklere neden olur. Bu sivilcelerin ciltte şiddetli bir şekilde iltihaplanarak aktığı durumlarda görülebilir.

Sivilceleri Önlemek İçin

Sivilceleri Önlemek İçin Alınacak Önlemler
Sivilceleri Önlemek İçin Alınacak Önlemler

Hormonal nedenlerden kaynaklanmıyorsa, sivilcelerle başa çıkmak için dikkat edilmesi gereken en önemli faktör çok yağlı yiyeceklerden uzak durulması. İkince derecede önemli olan ise, cilt temizliğine önem verip cildin hava almasını sağlayan kanalları açık tutmak ve böylece bu kanallarda kir birikimini önlemek te çok işe yarayacak.

Bunun yanı sıra, ciltte çok yer kaplayan kızarmış bir sivilce kötü görünebilir, ancak yine de sivilceleri sıkmak veya fondötenle kapatmak cilde zarar verir. Bu yüzden kendi haline bırakılmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir